contact-side-fixed
חיפוש מתקדם

תכניות לימוד

ניהול ביו-רפואי

ביומד
 

תואר שני בניהול ביו-רפואי - מבוא

תעשיית מדעי החיים והביו-רפואית הישראלית מתפתחת בשנים האחרונות בקצב מהיר ביותר, ומשחקת תפקיד חשוב בשוק הבריאות בעולם. תעשיית מדעי החיים בישראל היא חדשנית ומשלבת מחקר אקדמי, תמיכה ממשלתית וזמינות גוברת למימון, דבר המתורגם לרוב להצלחות מסחריות גדולות. ההצלחה נובעת בעיקר מהעובדה שהתעשייה השכילה לשלב אנשי מקצוע בעלי השכלה גבוהה מאקדמיה והתעשייה עם תרבות יזמית, רוח חדשנית וידע טכנולוגי מגוון, בכך תרמה עשייה זו תרומה משמעותית להיות ישראל "The Start-up Nation".

התוכנית לתואר שני במנהל עסקים לניהול ביו-רפואי של האוניברסיטה העברית מיועדת להכשיר את אנשי המקצוע בתעשיית הביו-רפואית להתמודד עם עולם המושגים הייחודי והמאתגר של תעשייה זו. זוהי התוכנית האוניברסיטאית היחידה הקיימת בישראל למנהל עסקים לניהול ביו-רפואי, בדומה לתכניות הקיימות באוניברסיטאות המובילות בעולם (כגון ,Johns Hopkins Berkeley ואחרות). התוכנית תפתח בפני בוגריה אפשרויות קידום ותזכה אותם ביתרון יחסי ברור.

 
הלימודים מתקיימים בקמפוסים של האוניברסיטה העברית בירושלים וברחובות.
 

 

 

רקע

תוכנית הלימודים נבנתה בליווי צוות היגוי מנוסה שמורכב מבכירי אנשי האקדמיה והתעשייה מהתחום וכן מיזמים ישראלים מהשורה הראשונה. התוכנית מקנה לבוגריה מסגרת לימודים מיוחדת להכשרה בנושאים ייחודיים מתחום הניהול הביו-רפואי, כגון:

• יזמות וניהול החדשנות בתעשייה הביו-טכנולוגית

• רגולציה וניהול סיכונים בתעשייה הביו-טכנולוגית

• ניהול ידע, שיווק וקניין רוחני במיזמים ביו-טכנולוגית

• סוגיות מימון של המיזם הביו-רפואי

• סוגיות בכלכלת בריאות ורפואה

קורסים אלו נכללים ניתוחי מקרים של חברות מובילות בתעשייה על מנת לחבר בין הרובד התיאורטי לרובד היישומי. בנוסף, התוכנית מעניקה ידע רחב ומיומנויות בתחומי הניהול, הכלכלה, האסטרטגיה והמשפט. התוכנית שואפת ליצור שיתוף פעולה עם התעשייה המקומית הרלוונטית בכלל ובירושלים בפרט – הקורסים בתכנית מועברים ע"י הסגל הבכיר של האוניברסיטה העברית ומרצים חיצוניים המאיישים תפקידי מפתח בתעשייה.

 

התכנית בהשתתפות מרצים מהתעשייה

• ד"ר מיכאל (מיכי) זייפה – מנהל בכיר לשעבר במו"פ בחברת טבע, בעל יותר מ-35 שנה ניסוי בתחום פיתוח התרופות. ירכז את הקורס "מבוא לפיתוח תרופות ומכשור רפואי" עבור פיתוח תרופות.

• ד"ר אורי ירון – נשיא עולמי בחברת Biosense Webster של Johnson&Johnson. ירכז את הקורס "מבוא לפיתוח תרופות ומכשור רפואי" עבור פיתוח של מכשור רפואי.

• ד"ר קובי ענבר – בעל ניסיון רב בהקמת מיזמים שונים והשקעות בתחום הרפואי והחקלאי. ניהל בעבר את התוכנית לניהול רפואי במכללה למנהל. ירכז את הקורס "יזמות ביו-רפואית".

• ד"ר גיל צומבר – לשעבר מנהל QA בכיר בחברת טבע ויחידת המו"פ ביולוגי בה, משמש כמרצה במספר קורסים נוספים באוניברסיטת בן גוריון ואורט ברודה. ירכז בשיתוף פעולה עם מר דני אבן חן, מחברת פיליפס, וד״ר פנינה שטראוס-לוי את הקורס "הבטחת איכות, רגולציה ומו"פ קליני במיזם הביו-רפואי".

• מר דורון בן עמי – בעבר שימש סגן נשיא בחברת מרק (MSD), מנכ"ל חברת הבת של מרק-ישראל והמנהל הכללי של חברת לונדבק (Lundbeck) הדנית בישראל. בעל ניסיון של 20 שנה בתחום. ירכז את הקורס "שיווק בשוק הביו-רפואי".

• ד"ר אורן שביט – חוקר בעבר בחוג לרוקחות קלינית ומתמחה בכלכלת תרופות, שימש כרוקח ראשי ומנהל המערך התרופתי של קופת חולים מאוחדת. כיום עובד בחברת התרופות נוברטיס (Novartis) ירכז את הקורס "סוגיות בכלכלת בריאות".

• ד"ר מיכל רול – לשעבר סמנכ"ל למו"פ ומנהלת מערך המחקר של המרכז הרפואי סוראסקי (בית החולים איכילוב) בתל אביב. תרכז את הקורס "היבטים משפטיים ואתיים של מו"פ קליני".

• ד"ר אילן כהן – בעל ניסיון רב שנים בתחום הפטנטים ותחומי קניין רוחני אחרים. שותף בכיר וראש מחלקת מדעי החיים וכימיה במשרד עורכי הפטנטים הבכיר בארץ 'ריינהולד כהן'. ירכז יחד עם גב׳ עידית סוקול את הקורס "ניהול ידע וקניין רוחני".

• ד"ר רונית בנדורי – שותפה ומנהלת בכירה באחת מחברות ההון סיכון הוותיקות בארץ, אווירגרין (Evergreen). תרכז את הקורס "סוגיות במימון מיזם ביו-רפואי", בשיתוף פעולה עם מר ירון טל.

• מר ירון טל – שימש בתפקידי מפתח בחברות מכשור רפואי שונות, בין היתר בתפקידו האחרון שימש כ-COO של חממת ריינבו-מדיקל Rainbow Medical לפיתוח מכשור רפואי בהרצליה, כיום שותף בכיר ב-COGNUM Innovation. רואה חשבון בהשכלתו עם תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, בעל ניסיון של יותר מעשרים שנה בעמדות ניהול בכירות בחברות ציבוריות ופרטיות.

• ד״ר יונה גפן – בכירה לשעבר בחברת BiolinRX וכיום סגן נשיא מחקר ופיתוח בחברת Stem Cell Medicine. מרכזת את הקורס "עקרונות מחקר "ביו-רפואי"

קהל היעד

התכנית מיועדת לבעלי תארים קודמים בכל התחומים. לאור העובדה שהתעשיות הביומד הינן תעשיות מולטי-דסציפלינריות, כך גם קהל היעד לתוכנית הוא מגוון וכולל חוקרים באקדמיה או בתעשייה, עובדים חברות סטרטאפ טכנולוגיות או חברות תרופות, יזמים מהתעשייה ועוד. התוכנית תאפשר לתלמידיה הזדמנות ליצירת קשרים בתעשייה ולקידום אישי בארץ ובעולם.

על המתקבלים לתכנית להשלים לימודי תשתית - אם לא קבלו פטור מכך (מתמטיקה, סטטיסטיקה וכן קורס מבוא במדעי החיים והרפואה לסטודנטים המגיעים ללא ידע אוניברסיטאי במדעי החיים).

מבנה התוכנית

התכנית היא תכנית MBA לא מחקרית בהיקף של 48 נ"ז מינימום (לא כולל קורסי תשתית). היא מורכבת משתי חטיבות לימודים מרכזיות: לימודים כלליים במנהל עסקים (קורסי חובה כללים וקורסי בחירה, סה"כ 24 נ"ז), ולימודי התמחות מורחבת בניהול ביו-רפואי (24 נ"ז).

לימודי קורסי ההתמחות בניהול ביו-רפואי וכן הקורסים הכללים במנהל עסקים יתקיימו בימי חמישי ושישי.

 
לימודים משולבים בירושלים ורחובות.

במהלך הלימודים יתקיימו ימי עיון, סדנאות והרצאות אליהם יוזמנו בכירים בתעשייה המקומית על מנת להעשיר את התלמידים בידע הרב שרכשו. כמוכן, תכנית ה-BioMed MBA שואפת ליצור שיתופי פעולה עם חברות ואוניברסיטאות באירופה וארה"ב על מנת לקדם יציאה של תלמידי התוכנית לסיורים או קורסים בחו"ל.

פרטי קשר

ד"ר ליאור שאלתיאל lior.shaltiel@mail.huji.ac.il

מזכירות תלמידים 02-5880471
 
 
 
 
 

תכנית הלימודים

מערכת שעות הלימוד המרוכזת בימי חמישי ושישי (נכון לשנה"ל תשפ"א - אוגוסט 2020).


לימודים מקדימים (תשתית ויסודות):

לימודי תשתית

מתמטיקה

3 נ"ז

סטטיסטיקה

3 נ"ז

מבוא למדעי החיים והרפואה (קורס שנתי)

2 נ"ז

* סטודנטים שלמדו קורסים דומים במסגרת אקדמית קודמת זכאים לבקש פטור


לימודים כלליים במנהל עסקים:

כלכלת עסקים א'– מיקרו

3 נ"ז

שנה א-ב

מבוא למימון

3 נ"ז

שנה א-ב

מבוא לחשבונאות

3 נ"ז

שנה א-ב

ניהול השיווק

3 נ"ז

שנה א-ב

התנהגות ארגונית

3 נ"ז

שנה א-ב

מודלים כמותיים בניהול

3 נ"ז

שנה א-ב

נתונים וטכנולוגיה בעסקים

3 נ"ז

שנה א-ב

אסטרטגיה עסקית

3 נ"ז

שנה א

 

לימודי ההתמחות בניהול ביו-רפואי:

קורסי חובה שנה א'

מבוא לפיתוח תרופות ומכשור רפואי (שנתי)

4 נ"ז

עקרונות במחקר ביו-רפואי

3 נ"ז

מאקרו כלכלה לתלמידי ביומד (בסמסטר ב׳)

2 נ"ז

הבטחת איכות, רגולציה ומו"פ קליני במיזם הביו-רפואי

3 נ"ז

ניהול ידע וקניין רוחני

2 נ"ז

קורסי חובה שנה ב'

יזמות ביו-רפואית

2 נ"ז

סוגיות במימון מיזם ביו-רפואי

3 נ"ז

פרויקט סיום בשנה ב' (שנתי)

4 נ"ז

קורסי בחירה (2 נ"ז כל קורס)

היבטים משפטיים ואתיים של מו"פ קליני

שיווק בשוק הביו-רפואי

הערכת טכנולוגיות בריאות

בריאות דגיטלית

* הקורסים ייפתחו בכפוף למספר הנרשמים או/ו החלטת בית הספר


הסטודנטים בתוכנית מספרים

אייל בר-אור, QP, QPPV-Israel, בחברת אומריקס ביופארמצבטיקה

אני ממליץ בחום על מסלול הBIOMED MBA בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים עבור כל מי שעובד או מעוניין לעבוד בתחום הפארמה, הביומד והמכשור הרפואי. המסלול מספק ידע וכלים בתחום ותורם משמעותית להתפתחות ולידע המקצועי.

הקורסים הנלמדים במסלול העניקו לי כלים חדשים ומשמעותיים ל"ארגז הכלים" המקצועי שלי וכן הכרות אישית עם כמה מהמנהלים, היזמים, והמומחים המובילים, העומדים מאחורי כמה מסיפורי ההצלחה הגדולים בתחום הפארמה בישראל.

סימה קוצ'רסקי, מנהלת השיווק של חברת בריינסווי (Brainsway)

הגעתי לתכנית עם רקע במנהל עסקים ועבודה של 4 שנים בביוטק. מרגישה שמגוון הקורסים המוצעים בתכנית יהיו רלוונטיים ביותר לתחום בו אני עוסקת ויסייע לי להשלים פערים בנושאים בהם לא היה לי רקע קודם.

הידע הזה מאפשר לי להיות מקצועית יותר בעבודתי, כמו גם לפתוח את הראש לכיוונים נוספים. אמנם חלק מהקורסים היו קצת מאתגרים עבורי כמישהי שאין לה שום רקע במדעיי החיים, אך אין כמו לאמץ קצת את הניורונים במוח ולהרגיש שלמדת משהו חדש!

נעמה בראל, CRA בחברת בילונג (Belong). תואר ראשון- פסיכולוגיה וביולוגיה.

הגעתי לתכנית לאחר שחיפשתי תואר שיענה על הצורך שלי למציאת תחום לימוד המשלב את אהבתי לעולם הביולוגיה אך עם דגש על הפן העסקי. ההחלטה לעבור לתכנית לא הייתה פשוטה שכן עמדתי בפני שנתי האחרונה של התואר השני. לאחר סיום השנה הראשונה, אני יכולה להגיד שלמרות חששותיי אני מרוצה מאוד מהתכנית, היא בהחלט עונה מעל ומעבר על כל צפיותיי, הקורסים המועברים נותנים מענה לפער שקיים בשוק עם מרצים מהשורה הראשונה בתחומם. מומלץ בחום!

ד״ר טל פאליק מיכאלי רופאה וחוקרת בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית

לימודי מנהל עסקים במסגרת מסלול BioMed הינם ללא ספק הבחירה המתאימה ביותר לרופאים וחוקרים המעוניינים להחשף לעולם העסקי על כל רבדיו, תוך התמקדות בתעשיית הביוטכנולוגיה. הקורסים מעשירים ופרקטיים מועברים ע״י מרצים מהשורה הראשונה שמכינים אותך באמת לעולם שבחוץ.