contact-side-fixed
חיפוש מתקדם

תכניות לימוד

תואר שני - BioMed MBA

תואר רטשון
 

תואר שני בניהול ביו-רפואי - מבוא

תעשיית מדעי החיים והביו-רפואית הישראלית מתפתחת בשנים האחרונות בקצב מהיר ביותר, ומשחקת תפקיד חשוב בשוק הבריאות בעולם. תעשיית מדעי החיים בישראל היא חדשנית ומשלבת מחקר אקדמי, תמיכה ממשלתית וזמינות גוברת למימון, דבר המתורגם לרוב להצלחות מסחריות גדולות. ההצלחה נובעת בעיקר מהעובדה שהתעשייה השכילה לשלב אנשי מקצוע בעלי השכלה גבוהה מאקדמיה והתעשייה עם תרבות יזמית, רוח חדשנית וידע טכנולוגי מגוון, בכך תרמה עשייה זו תרומה משמעותית להיות ישראל "The Start-up Nation".

התוכנית לתואר שני במנהל עסקים לניהול ביו-רפואי של האוניברסיטה העברית מיועדת להכשיר את אנשי המקצוע בתעשיית הביו-רפואית להתמודד עם עולם המושגים הייחודי והמאתגר של תעשייה זו. זוהי התוכנית האוניברסיטאית היחידה הקיימת בישראל למנהל עסקים לניהול ביו-רפואי, בדומה לתכניות הקיימות באוניברסיטאות המובילות בעולם (כגון ,Johns Hopkins Berkeley ואחרות). התוכנית תפתח בפני בוגריה אפשרויות קידום ותזכה אותם ביתרון יחסי ברור.

רקע

תוכנית הלימודים נבנתה בליווי צוות היגוי מנוסה שמורכב מבכירי אנשי האקדמיה והתעשייה מהתחום וכן מיזמים ישראלים מהשורה הראשונה. התוכנית מקנה לבוגריה מסגרת לימודים מיוחדת להכשרה בנושאים ייחודיים מתחום הניהול הביו-רפואי, כגון:

• יזמות וניהול החדשנות בתעשייה הביו-טכנולוגית

• רגולציה וניהול סיכונים בתעשייה הביו-טכנולוגית

• ניהול ידע, שיווק וקניין רוחני במיזמים ביו-טכנולוגית

• היבטים משפטים ואתיים במחקר ופיתוח קליני

• סוגיות בכלכלת בריאות ורפואה

קורסים אלו נכללים ניתוחי מקרים של חברות מובילות בתעשייה על מנת לחבר בין הרובד התיאורטי לרובד היישומי. בנוסף, התוכנית מעניקה ידע רחב ומיומנויות בתחומי הניהול, הכלכלה, האסטרטגיה והמשפט. התוכנית שואפת ליצור שיתוף פעולה עם התעשייה המקומית הרלוונטית בכלל ובירושלים בפרט – הקורסים בתכנית מועברים ע"י הסגל הבכיר של האוניברסיטה העברית ומרצים חיצוניים המאיישים תפקידי מפתח בתעשייה.

 

התכנית בהשתתפות מרצים מהתעשייה

• ד"ר מיכאל (מיכי) זייפה – מנהל בכיר לשעבר במו"פ בחברת טבע, בעל יותר מ-35 שנה ניסוי בתחום פיתוח התרופות. ירכז את הקורס "מבוא לפיתוח תרופות ומכשור רפואי" עבור פיתוח תרופות.

• ד"ר אורי ירון – סגן נשיא בחברת Johnson & Johnson לנושאי מו"פ ופיתוח עסקי של מכשור רפואי. ירכז את הקורס "מבוא לפיתוח תרופות ומכשור רפואי" עבור פיתוח של מכשור רפואי.

• ד"ר קובי ענבר – בעל ניסיון רב בהקמת מיזמים שונים והשקעות בתחום הרפואי והחקלאי. ניהל בעבר את התוכנית לניהול רפואי במכללה למנהל. ירכז את הקורס "יזמות ביו-רפואית".

• ד"ר גיל צומבר – לשעבר מנהל QA בכיר בחברת טבע ויחידת המו"פ ביולוגי בה, משמש כמרצה במספר קורסים נוספים באוניברסיטת בן גוריון ואורט ברודה. ירכז בשיתוף פעולה עם מר דני אבן חן, מחברת פיליפס, את הקורס "אבטחת איכות ורגולציה במיזם הביו-רפואי".

• מר דורון בן עמי – בעבר שימש סגן נשיא בחברת מרק (Merck), מנכ"ל חברת הבת של מרק-ישראל והמנהל הכללי של חברת לונדבק (Lundbeck) הדנית בישראל. בעל ניסיון של 20 שנה בתחום. ירכז את הקורס "שיווק בשוק הביו-רפואי".

• ד"ר אורן שביט – חוקר בעבר בחוג לרוקחות קלינית ומתמחה בכלכלת תרופות, שימש עד לאחרונה כרוקח ראשי ומנהל המערך התרופתי של קופת חולים מאוחדת. כיום עובד בחברת התרופות נוברטיס (Novartis) ירכז את הקורס "סוגיות בכלכלת בריאות".

• ד"ר מיכל רול – סמנכ"ל למו"פ ומנהלת מערך המחקר של המרכז הרפואי סוראסקי (בית החולים איכילוב) בתל אביב. תרכז את הקורס "היבטים משפטיים ואתיים של מו"פ קליני".

• ד"ר אילן כהן – בעל ניסיון רב שנים בתחום הפטנטים ותחומי קניין רוחני אחרים. שותף בכיר וראש מחלקת מדעי החיים וכימיה במשרד עורכי הפטנטים הבכיר בארץ 'ריינהולד כהן'. ירכז את הקורס "ניהול ידע וקניין רוחני".

• ד"ר רונית בנדורי – שותפה ומנהלת בכירה באחת מחברות ההון סיכון הוותיקות בארץ, אווירגרין (Evergreen). תרכז את הקורס "סוגיות במימון מחקר ופיתוח", בשיתוף פעולה עם מר ירון טל.

• מר ירון טל – COO של חממת ריינבו-מדיקל Rainbow Medical לפיתוח מכשור רפואי בהרצליה. רואה חשבון בהשכלתו עם תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, בעל ניסיון של יותר מעשרים שנה בעמדות ניהול בכירות בחברות ציבוריות ופרטיות.

קהל היעד

התכנית מיועדת לבעלי תארים קודמים בכל התחומים. לאור העובדה שהתעשיות הביומד הינן תעשיות מולטי-דסציפלינריות, כך גם קהל היעד לתוכנית הוא מגוון וכולל חוקרים באקדמיה או בתעשייה, עובדים חברות סטרטאפ טכנולוגיות או חברות תרופות, יזמים מהתעשייה ועוד. התוכנית תאפשר לתלמידיה הזדמנות ליצירת קשרים בתעשייה ולקידום אישי בארץ ובעולם.

תנאי קבלה

התוכנית מיועדת לסטודנטים בעלי תואר בוגר. הקבלה ללימודים נעשית על פי ממוצע ציוני הבוגר וציון GMAT כמותי, בהתאם לתנאי הקבלה של לימודי ה- MBA בבית הספר למנהל עסקים.

המתקבל לתכנית יצטרך להשלים, לפי רקעו, לימודי תשתית (מיקרו כלכלה, מקרו כלכלה, מתימטיקה וסטטיסטיקה וכן קורס מבוא במדעי החיים והרפואה).

מבנה התוכנית

התכנית היא תכנית MBA לא מחקרית בהיקף של 48 נ"ז (לא כולל לימודי השלמה). היא מורכבת משתי חטיבות לימודים מרכזיות: לימודים כלליים במנהל עסקים (קורסי חובה, קורסי ליבה מתקדמים וקורסי בחירה, סה"כ 24 נ"ז), ולימודי התמחות מורחבת בניהול ביו-רפואי (24 נ"ז).

הלימודים מתקיימים בצורה מרוכזת במשך יומיים בשבוע: בימי חמישי אחה"צ ובערב, ובימי שישי בבוקר, למעט קורסי ההשלמה.

במהלך הלימודים יתקיימו ימי עיון, סדנאות והרצאות אליהם יוזמנו בכירים בתעשייה המקומית על מנת להעשיר את התלמידים בידע הרב שרכשו. כמוכן, תכנית ה-BioMed MBA שואפת ליצור שיתופי פעולה עם חברות ואוניברסיטאות באירופה וארה"ב על מנת לקדם יציאה של תלמידי התוכנית לסיורים או קורסים בחו"ל.
 
פרטי קשר
 
ליאור שאלתיאל lior.shaltiel@mail.huji.ac.il
מזכירות תלמידים 02-5880471

תכנית הלימודים

לימודים מקדימים (תשתית ויסודות):

לימודי תשתית

כלכלת עסקים א' – מיקרו

3 נ"ז

כלכלת עסקים ב' – מאקרו

3 נ"ז

מתמטיקה

3 נ"ז

סטטיסטיקה

3 נ"ז

מבוא למדעי החיים והרפואה (סמסטר קיץ)

3 נ"ז

לימודי יסודות

מבוא למימון

3 נ"ז

מבוא לחשבונאות

3 נ"ז

ניהול השיווק

3 נ"ז

התנהגות ארגונית

3 נ"ז

מודלים כמותיים בניהול

3 נ"ז

טכנולוגיות אינטרנט

3 נ"ז

* יתאפשר לשקלל עד שני קורסי יסודות לתוך מניין 48 נ"ז של לימודי ה- MBA (במקום קורסי בחירה)

לימודים כלליים במנהל עסקים

אסטרטגיה עסקית

3 נ"ז

שנה א

שיטות סטטיסטיות

3 נ"ז

שנה א-ב

דיני עסקים

2 נ"ז

שנה א-ב

שני קורסים מתקדמים לבחירה

6 נ"ז

שנה א-ב

לימודי ההתמחות בניהול ביו-רפואי:

קורסי חובה שנה א'

מבוא לפיתוח תרופות ומכשור רפואי

4 נ"ז

יזמות ביו-רפואית

3 נ"ז

עקרונות במחקר ביו-רפואי

2 נ"ז

אבטחת איכות ורגולציה במיזם הביו-רפואי

4 נ"ז

קורסי בחירה שנה ב' (2 נ"ז כל קורס)

שיווק בשוק הביו-רפואי

היבטים משפטיים ואתיים של מו"פ קליני

הערכת טכנולוגיות בריאות

סוגיות במימון מחקר ופיתוח

ניהול ידע וקניין רוחני

פרויקט סיום בשנה ב' (חובה) – 4 נ"ז