ארכון הבוגרים ביה"ס למנהל עסקים

לוח אירועים שנתי

א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
אפריל 2021
 

חדשות מהעולם האקדמי

How does Media Coverage Affect Corporate Disclosures

כשאנחנו קוראים חדשות, לעיתים נדמה לנו כי הדיווחים היחידים קשורים לאירועים שליליים. מדוע עיתונאים נוטים לשליליות בסיקור וכיצד הדבר משפיע עלינו? במאמר תיאורטי משותף, "How does Media Coverage Affect Corporate Disclosures?", ד"ר אלישיב וידמן מבית הספר בשיתוף עם פרופ' ביאטריס מיכאלי מ-University of California, בוחנים את אופן ההשפעה של נטיות הסיקור התקשורתי על המידע שחברות בוחרות לחשוף.

אמור לי מאיפה אתה ואנבא כיצד תפתור בעיות? על הקשר בין תרבות להצלחה בפתרון בעיות.

ד"ר שרון אריאלי חברת סגל חדשה בהתמחות של אסטרטגיה ועוסקת בפרויקט מחקר משותף עם פרופסור לילך שגיב מהמחלקה להתנהגות ארגונית בבית הספר, אשר עתיד להתפרסם בכתב העת Journal of Experimental Psychology General. בנושא: אמור לי מאיפה אתה ואנבא כיצד תפתור בעיות? על הקשר בין תרבות להצלחה בפתרון בעיות.

ראיון עם פרופ' ניקול אדלר

פרופ' ניקול אדלר היא מרצה לחקר ביצועים וניהול התפעול ומכהנת כראש תכנית הבוגר במנהל עסקים וראש תכנית המצטיינים - תכנית אלפא. פרופ' אדלר מוכרת כמומחית בתחום תעופה בינלאומית, ומייעצת בנושא שדות תעופה לממשלת ישראל ולממשלות בעולם. המחקר הכלכלי-תעופתי החדש שלה עם המרכז למחקר תעופתי במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, עוסק בהשפעת תוספת טיסות על חברות התעופה, שדות התעופה והנוסעים. המחקר בודק את הערך הכלכלי של תוספת "סלוטים" (חלונות זמן תעופתיים) בשדות התעופה העמוסים ברחבי העולם מבחין בין המודל האמריקאי והאירופאי ומסיק כי בארה"ב יש ניצול טוב יותר של התשתית היקרה לעומת אירופה (המודל הקיים גם בישראל), גם לחברות התעופה וגם לנוסעים.

נשים, כח וכסף

מחקרים רבים מתחומים שונים – כלכלה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, מנהל עסקים, לימודי מגדר ופמיניזם – מנסים להסביר את אי השוויון בין גברים לנשים וכיצד ניתן לצמצמו. ניסינו ללמוד מה חושבת פרופ' זילבר על נשיות, גבריות ועולם העבודה.

כדאי להיות אופטימיים

האם אופטימיות של מנכ"ל עשויה להשפיע על ביצועי החברה? קבוצת חוקרים בינלאומית ובהם ד"ר בנימין סגל מביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטה העברית בדקו את הקשר בין חשיבה אופטימית מצד ההנהלה לבין ביצועי החברה. הממצאים מראים כי אופטימיות-יתר, למרות היותה טעות הערכה בעליל מצד המנכ"ל, בכל זאת מובילה לשיפור רווחיות וערך למשקיעים.

תמריצים ותחרות בקרנות פנסיה: ממצאים מניסוי רגולטורי

לקרנות פנסיה פרטיות תפקיד הולך וגדל ברחבי העולם. בסוף 2013 קרנות פנסיה במדינות ה-OECD ניהלו נכסים בשווי כולל של כ-25 טריליון דולר, כשחלק גדול מהקרנות בידי גופים פרטיים ובמסלולים של פנסיה צוברת, שבהם החוסכים הם שנושאים בסיכוני ההשקעות. ביטחונם של פנסיונרים עתידיים ברחבי העולם, אם כך, תלוי באיכות ההשקעות שנקבעות על ידי מנהלי הקרנות, ובמידת ההתאמה בין התמריצים של מנהלים אלה לבין האינטרסים לטווח הארוך של המשקיעים-חוסכים. במחקר זה אנו בודקים שני כלי מדיניות שבאמצעותם רגולטורים יכולים לוודא שיש התאמה בין האינטרסים של החוסכים ושל מנהלי קרנות הפנסיה: א) הגבלות על מבנה דמי הניהול; ב) הסביבה התחרותית שבה פועלות קרנות הפנסיה. אנו מנצלים ניסוי רגולטורי יחיד במינו שהתקיים בישראל ומאפשר לנו לבחון את השפעתם של דמי ניהול מבוססי ביצועים ושל תחרות על התשואות, הסיכונים והעלויות של אפיקי חסכון פנסיוני שונים.

מתי ניתן את חתיכת העוגה הגדולה יותר למישהו אחר? התפתחות ההתייחסות האנושית לאי שוויון

הוגנות היא מושג מרכזי בעולמם של המבוגרים. אך כיצד לומדים ילדים מהו הוגן? מתי הם לומדים כיצד לחלק משאבים בצורה שוויוניות (באופן בו כל אחד מקבל תגמול בהתאם למה שתרם)? ומה הם עושים כאשר לא קיימת אפשרות לחלק את העוגה בצורה שוויוניות, למשל כאשר ישנן שתי חתיכות של עוגה, האחת קטנה והשנייה גדולה, ושני ילדים שמגיעה להם העוגה במידה שווה?

עמודים