ארכון הבוגרים ביה"ס למנהל עסקים

לוח אירועים שנתי

א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
מרץ 2021
 

אמור לי מאיפה אתה ואנבא כיצד תפתור בעיות? על הקשר בין תרבות להצלחה בפתרון בעיות.

ד"ר שרון אריאלי חברת סגל חדשה בהתמחות של אסטרטגיה ועוסקת בפרויקט מחקר משותף  עם פרופסור לילך שגיב מהמחלקה להתנהגות ארגונית בבית הספר, אשר עתיד להתפרסם בכתב העת Journal of Experimental Psychology General. בנושא: אמור לי מאיפה אתה ואנבא כיצד תפתור בעיות? על הקשר בין תרבות להצלחה בפתרון בעיות.

מי אני?

חי ללא נשימה וצונן כמו מת;

שותה ללא צמא ולשריון קשקשיו אין צליל או הד.

(ההוביט, טולקין)

החידה הזו מציבה בפני הקורא בעיה שיש לפתור. מה ישפיע על הסיכויים של אדם לפתור את הבעיה הזו? מחקרים שבחנו דפוסים של פתרון בעיות ניסו לזהות מאפיינים אישיים ומצביים התורמים למציאת פתרון מוצלח. מחקר זה הינו הראשון שבחן את ההשפעה של תרבות על פתרון בעיות. תרבות מוגדרת כמכלול הערכים, המנהגים, הנורמות והתהליכים שמאפיינים קבוצה חברתית מסוימת. מחקרים רבים במדעי החברה הצביעו על מאפיינים תרבותיים מגוונים המסייעים להבחין בין מדינות, בין מגזרים, או בין ארגונים ומוסדות. אחד המימדים הרווחים ביותר להבחנה בין תפיסות תרבותיות הוא אינדיבידואליזם-קולקטיביזם. מימד זה דן במערכת היחסים שבין הפרט לבין הקבוצה החברתית, ומבחין בין תפיסה אינדיבידואליסטית הרואה בפרט יישות עצמאית המובחנת מן הקבוצה, ובין תפיסה קולקטיביסטית הרואה בפרט חלק אינטגרלי מן הקבוצה. מימד תרבותי זה משפיע על התנהגות של אנשים ועובדים, וכן על האופן שבו הם תופסים את המציאות ומעבדים מידע.

מחקרים שבחנו את ההשפעה של מימד תרבותי זה על קוגניציה הראו כי בסביבה תרבותית המדגישה אינדיבידואליזם, אנשים נוטים להתמקד באובייקטים ובחוקים. לעומת זאת, בסביבה תרבותית המדגישה קולקטיביזם, אנשים נוטים להתמקד בהקשר הרחב בו מצויים האובייקטים ובמערכות היחסים ביניהם. ברוח המחקרים הללו פיתחנו טקסונומיה המבחינה בין שני סוגים של בעיות: בעיות הדורשות חשיבה שיטתית מבוססת חוק, ובעיות הדורשות חשיבה הוליסטית מבוססת הקשר (חידת "מי אני?" הינה דוגמה לבעיה מסוג זה). בסדרה של שבעה מחקרי מעבדה בהם שילבנו בין גישות תיאורטיות מסורתיות ומודרניות לבחינת ההשפעה של תרבות על הפרט, הראנו כי אינדיבידואליזם וקולקטיביזם משפיעים באופן שונה על הצלחה בפתרון בעיות מבוססות חוק, ועל ההצלחה בפתרון בעיות מבוססות הקשר. בחלק מן המחקרים השווינו בין קבוצות תרבותיות השונות זו מזו במידה בה הן מדגישות אינדיבידואליזם לעומת קולקטיביזם (למשל חרדים מישראל ויהודים אמריקאים). במחקרים אחרים הראנו כי ניתן לגרום לאנשים מאותה התרבות (למשל ערבים בישראל) לאמץ באופן זמני הלך רוח (mindset) של אינדיבידואליזם או של קולקטיביזם וכתוצאה מכך להשפיע על האופן שבו הם פותרים בעיות. המחקרים במאמר מתמקדים באוכלוסיות שונות בישראל ובעולם, דוגמת יהודים אמריקאים, חרדים וערבים בישראל, ומדגם רב-תרבותי מקנדה. הממצאים מראים בעקביות כי אינדיבידואליזם תורם לפתרון בעיות מבוססות חוק, ואילו קולקטיביזם תורם לפתרון בעיות מבוססות הקשר. פרויקט  זה מראה את היתרון הטמון ברב-תרבותיות ובשילוב תפיסות תרבותיות מגוונות, ויש לו השלכות לניהול עובדים בארגונים ובשווקים בינלאומיים.

לקריאת המאמר לחצו כאן.