ארכון הבוגרים ביה"ס למנהל עסקים

לוח אירועים שנתי

א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
מרץ 2021
 

כדאי להיות אופטימיים

האם אופטימיות של מנכ"ל עשויה להשפיע על ביצועי החברה? קבוצת חוקרים בינלאומית ובהם ד"ר בנימין סגל מביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטה העברית בדקו את הקשר בין חשיבה אופטימית מצד ההנהלה לבין ביצועי החברה. הממצאים מראים כי אופטימיות-יתר, למרות היותה טעות הערכה בעליל מצד המנכ"ל, בכל זאת מובילה לשיפור רווחיות וערך למשקיעים.

במאמר[1] שפורסם לאחרונה בכתב העת המוביל Journal of Accounting and Economics , מצאו החוקרים קשר בין מידת האופטימיות הגלומה בתחזיות הרווח העתידי אשר מנהלים מנפקים לשוק ההון, לבין ביצועי יתר של החברה (מעל לציפיות). מתוצאות המחקר עולה כי שרשרת הצלחות קודמות של מנכ"ל בעמידה בתחזיות ואף עקיפתן, גוררת אופטימיות-יתר בקרב ההנהלה בנוגע לתחזיות עתידיות ובנוגע ליכולת לעמוד בהן, אך יחד עם זאת מדרבנת לגידול במאמץ ובהשקעה מצד ההנהלה.

לשם המחשה, בין שתי חברות דומות אם מנכ"ל חברה שאינו אופטימי יתר על המידה היה חוזה ומציג רווחיות בגובה 100, הרי שמנכ"ל החברה ש"לוקה" באופטימיות-יתר, יחזה רווחיות בגובה 200, ישקיע זמן ומאמצים רבים כדי להשיג תחזית גבוהה זו, אך בפועל יציג רווחיות בגובה 150 בלבד.

כלומר, למרות שהדינמיקה שיצרה את אופטימיות היתר גרמה לטעות בהערכה ובסופו של דבר התוצאות בפועל היו נמוכות מהתחזית, הרי שאותה אופטימיות-יתר סיפקה גם מוטיבציה להשקעה גדולה יותר של משאבים ניהוליים ולכן הניבה תוצאות טובות יותר בסה"כ (רווחיות ותשואות גבוהות יותר).

המחקר מספק ראיות כי לא מדובר רק במתאם בין אופטימיות לבין ביצועים, אלא כי מדובר בקשר סיבתי. החוקרים מתעדים נתיב של אירועים המשפיעים על התנהגות המנכ"ל. מביצועי עבר לבטחון-יתר (overconfidence), מבטחון-יתר לאופטימיות-יתר, מאופטימיות-יתר למאמץ, וממאמץ לביצועי החברה. מן המחקר עולה כי מנהלים לאו דווקא "נולדים אופטימיים", אלא גם "נעשים אופטימיים" בעקבות שרשרת של הצלחות. הדינמיקה של הצלחות גורמת למנכ"ל להיות אופטימי בנוגע לתחזיות העתידיות באופן שמקשה (ובסופו של יום לא מאפשר) לעמוד באותן תחזיות. לכן, התופעה חזקה יותר בקרב מנהלים עם נסיון מועט.

ובכל זאת, למרות שאנו עשויים לחשוב על הטיות קוגניטיביות (Bias) כגורם שלילי, נראה כי לאופטימיות-יתר, לפחות בסיטואציות מסויימות, יש השלכות חיוביות.

 

[1] The Bright Side of Managerial Over-optimism. G. Hilary, C. Hsu, B. Segal, R. Wang. Journal of Accounting and Economics, Volume 62, Issue. 1, August 2016, Pages 46-64