ארכון הבוגרים ביה"ס למנהל עסקים

לוח אירועים שנתי

א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
יולי 2020
 

בוגר שכדאי להכיר - דן קצ'נובסקי

מאת עליזה בוסביב

סדרת ראיונות הבוגרים שלנו נפתחת השנה בראיון עם איש העסקים דן קצ'נובסקי, בוגר תואר ראשון במנהל עסקים ותקשורת מהאוניברסיטה העברית. רצינו לקיים את הראיון הראשון עם בוגר שעבר מסלול קריירה ייחודי, ועדיין נשאר בקשר אמיץ עם העשייה בבית הספר. על אף שדן רק בן 30, הוא הספיק כבר להיות מנכ"ל ד"ש משכנתאות וכיום הוא שותף בחברת 'יובל פיננסים' המתמחה בביטוחים וביעוץ פנסיוני, שותף בחברת הנדל"ן 'אלרם', מנהל את מרכז פישמן לנדל"ן באוניברסיטה העברית ועוסק בפרויקטים עצמאיים שונים. בשנותיו באוניברסיטה השאיר דן חותם על בית הספר כשהיה בין מקימי אגודת הסטודנטים של בית הספר והיו"ר שלה.  

ביקשתי מדן להיזכר בימיו הראשונים כסטודנט. "אני חושב שאנשים נכנסים לתואר במנהל עסקים במין אי-וודאות וגם אני הייתי כזה. לרוב זה אדם שרוצה תפקיד ניהולי/פיננסי אבל רוב האנשים לא מתמקדים כבר מהתחלה בכיוון מסוים. הרבה אנשים שסיימו את התואר הרגישו אבודים ובסופו של דבר הלכו על המשרה הראשונה או השנייה שהציעו להם שלא תמיד קידמה אותם בכיוון הנכון לגביהם".  דן הבין את הצורך של חבריו הסטודנטים במנהל עסקים לפתח קשרים עסקיים וללמוד על העולם העסקי מחוץ לאקדמיה. לכן היה לו חשוב להקים אגודת סטודנטים שתטפל בצרכים של תלמידי בית הספר. "האגודה עשתה שינוי אדיר בבית הספר שמורגש עד היום. אני שומר איתם על קשר ועדיין עוסק בייעוץ לאגודה, זה החותם שהשארתי שם. באופן כללי, התעסקתי עם האגודה המון בגלל שזה עניין אותי, היה כיף וזה אפשר לי לקחת אחריות."

את הקריירה דן התחיל במשרת סטודנט במוקד המשכנתאות של מזרחי טפחות כדי לצבור ניסיון. עם הזמן, הוא קיבל קידום לתפקיד ניהולי זוטר. "בשלב מסוים יצר אתי קשר אלון גל, והציע לי להקים אתו מחלקה לייעוץ משכנתאות בחברה שלו, 'תות תקשורת'. כל כך הרבה אנשים נכנסים לסחרור כלכלי בגלל משכנתא, ואלון זיהה את הצורך שלהם בייעוץ והדרכה."  במקביל, דיקן בית הספר למנהל עסקים בזמנו, דן גלאי, פנה אליו וביקש שינהל את מרכז ללימודי נדל"ן, מרכז פישמן. "לא היה לי קשר מראש לנדל"ן, אבל זיהיתי את ההזדמנות ונכנסתי לנושא בכל הכוח. חיזקתי מאוד את המרכז הזה, פתחנו תשע תכניות לימודים של לימודי תעודה בתחומי הנדל"ן, התחדשות עירונית, יזמות, תמ"א 38 ועוד. המרצים במרכז זה הם הבכירים בתחום הנדל"ן, אין היום מישהו בתחום שלא מכיר את המרכז, הם עושים מפגשים, כנסים, לימוד קורסים לאנשי מקצוע וכדומה. המרכז נהפך למותג."

דבר אחד הוביל לאחר, ותוך מספר שנים מצא את עצמו דן בתפקיד מנכ"ל ד"ש משכנתאות. "פעילות המשכנתאות של ד"ש נמשכה זמן קצר, אבל זאת הייתה התנסות מאלפת." כיום דן הוא מנכ"ל חברת 'יובל פיננסים' ושותף בחברה יזמית בנדל"ן בשם 'אלרום'.  "מבחינתי, זה תמיד מה שרציתי לעשות. להיות עצמאי, ושתהיה לי חברה משלי שעוסקת בנושאי נדל"ן שונים. כל מה שעשיתי עד עכשיו, החל ממשרת הסטודנט במזרחי טפחות ועד התפקיד בד"ש הובילו אותי במסלול הזה. מישהו אחר היה יכול לחשוב שהמשרה הראשונה שלקחתי על עצמי הייתה פשוטה ומשעממת, אבל מבחינתי מה שמוביל אותך ומקדם אותך לא יכול להיות משעמם. הובלתי את זה לאפיק הכי טוב שיכולתי."

השנה, הצטרף דן לתכנית המנטורים של בית הספר שתיפתח בקרוב. כמנטור, הוא יעזור לסטודנטים ובוגרים צעירים בתחילת דרכם על ידי מתן יעוץ, ידע והכוונה, דברים שהיו חסרים לו כסטודנט. שאלתי אותו איזה עצות הוא מתכנן לתת לסטודנטים ולבוגרים הצעירים אותם יחנוך. "הדבר הראשון, לדעתי, הוא להיות מעורב כבר מזמן הלימודים בין אם באגודה, בתנועה פוליטית או בהתנדבויות שונות, מי שפעיל בלימודים יהיה גם פעיל בחוץ".

מבחינת פיתוח הקריירה, דן טוען ש"זה לא משנה איזה תפקיד מקבלים בהתחלה, בכל תפקיד יש מקום לצמוח ולפרוץ. זה רק תלוי ביכולות ופחות במה שהוא למד ומה שהוא הולך לעשות. יש אדם שיכנס לתפקיד מעניין ויישאר באותו תפקיד הרבה זמן ויש אדם שיכנס לתפקיד זוטר ויפרוץ אתו קדימה. הטיפ שלי הוא קודם כל להכיר את הסביבה העסקית: לקרוא עיתונות כלכלית, להבין איזה סוגי חברות יש ואיזה תחומים, ואז להתמקד בתחום שהכי מעניין. בסופו של דבר קבלת ההחלטה הסופית של התמקדות בתחום מסוים היא הקריטית, אבל גם אם מישהו התחיל בחברה שפחות מתאימה לו והבין את זה מאוחר יותר, היכולת לקבל החלטה ולשנות כיוון היא גם מאד חשובה." בנוסף, הוא מאמין כי הקשר עם בית הספר ובוגריו עוזר מאוד להמשך הקריירה וממליץ לבוגרים לשמור על כמה שיותר קשרים. דן סיפר שבזכות הקשרים האלו הוא עובד עכשיו עם מכר מהאגודה שמנהל לו את השיווק. דן הדגיש כי "האוניברסיטה היא מסננת להרבה אנשים איכותיים שאפשר לסמוך עליהם. אמון זה אחד הדברים החשובים בעסקים ולכן אני יודע שאפגוש את האנשים האלה עוד פעמים רבות בעתיד."