ארכון הבוגרים ביה"ס למנהל עסקים

לוח אירועים שנתי

א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
יולי 2020
 

בוגר שכדאי להכיר- ראיון עם רמי לוי

מאת עליזה בוסביב

בידיעון זה בחרנו לראיין את רמי לוי, בוגר תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים בהצטיינות ובוגר MBA בהתמחות מורחבת במימון ובנקאות. רמי מנהל את מחלקת Solvency II באגף שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר. הוא מתגורר במודיעין, נשוי ואב לארבעה ילדים. מסלול הקריירה הייחודי של רמי, הכולל תפקידים מגוונים במגזר הציבורי והפרטי, והתפקיד המרכזי אותו הוא ממלא היום, הופכים את רמי לבוגר שכדאי להכיר.

את הקריירה התחיל רמי עם סיום התואר השני בשנת 2004 בבנק ישראל ככלכלן. תוך זמן קצר הוא השתלב במחלקה לפעילות המשק במטבע חוץ. בתפקיד זה היה אחראי על כתיבת ניירות עמדה לצורך קבלת החלטות מוניטאריות וקביעת מדיניות, ניתוח כלכלי שוטף של החשבונאות הלאומית ומאזן התשלומים ובניית מודלים של Time Series ומדדים משולבים בכלים אקונומטריים מתקדמים. "בין היתר השתתפתי בכתיבת דו"חות האינפלציה ודו"חות בנק ישראל והצגתי לפורום הבכיר בבנק ישראל בראשות פרופ' סטנלי פישר את הסקירה החודשית של המחלקה והמלצת הריבית. זה היה מאוד מאתגר ומעניין לראות את תהליכי קבלת ההחלטות ברמת המקרו", מספר רמי. הוא הדגיש כי לימודיו בבית הספר למנהל עסקים סיפקו את הכלים עליהם הוא התבסס לצבירת הניסיון בשטח. "אני חושב שבית הספר למנהל עסקים סיפק ראיה רחבה להתמודדות עם סוגיות רב תחומיות ובסיס לחשיבה יצירתית אך גם מתודולוגית".

לאחר כ-4 שנים, קיבל רמי החלטה לא פשוטה שהיוותה עבורו נקודת מפנה משמעותית בקריירה והחליט לשנות כיוון ולעבור למגזר הפרטי. "אני מאוד מעריך את העבודה בבנק ישראל אך במקום 'להתקבע' בבנק ישראל קיבלתי החלטה אמיצה לצאת ולנסות את דרכי בשוק הפרטי. ההחלטה נבעה ממניעים של רצון לגיוון בתפקיד, לדינמיות ופיתוח הקריירה המקצועית. אני חושב בדיעבד שזו הייתה החלטה נכונה מאוד עבורי כי היא אפשרה לי להיחשף לעולמות תוכן אחרים, העשירה את ניסיוני המקצועי, הרחיבה את אופן החשיבה וסיפקה צבירת ניסיון ניהולי." הוא עזב את בנק ישראל לטובת תפקיד של מנהל סיכונים ראשי (Chief Risk Officer) ומנהל מחלקת מחקר בחברת ביטוח EMI - )ביטוח אשראי משכנתאות) שהייתה בבעלות שלAIG  עולמית ולאחר מכן נמכרה לחברת הביטוח הראל . במסגרת התפקיד הוא היה אחראי על ניתוח סביבת הסיכונים של החברה, תמחור מוצרי ובניית מודלים של סיכון אשראי ((Credit Scoring וסיכוני שוק.

"העבודה בחברת בת של חברה בינ"ל (AIG) והשתתפות ב-Road Show למשקיעים מהארץ ומחו"ל למכירתה אפשרה לי להתנסות בתהליכי עבודה מקצועיים ועסקיים גלובליים. התפקיד המקצועי כמנהל סיכונים היה שונה לחלוטין ממה שהכרתי. היה המון אתגר בתפקיד ונדרשתי לשנות את החשיבה שהורגלתי אליה - לעבור מרמת המאקרו של ניתוח תהליכי מקרו ארוכי טווח לחשיבה ברמת המיקרו הדרושה בחברת ביטוח במגזר הפרטי, כמו החשיבה על ההשפעות העסקיות של תהליכים שונים על הפירמה, וכמו האופן בו אפשר להגן על הפירמה בפני סביבת הסיכונים שעומדת בפניה."

במסגרת התפקיד, היה רמי חבר בצוות ניהול הסיכונים ב"הראל", והיה אחראי על פרויקט יישום דירקטיבת  Solvency IIהאירופאית בחברת הבת. "מדובר במשטר כושר פירעון מבוסס סיכונים לחברות הביטוח שבמרכזו מודל כלכלי חדשני לחישוב יחס כושר הפירעון של חברות הביטוח, זוהי מערכת הוראות משמעותית וחשובה שנוגעת בכל תחומי הפעילות והאורגניים של החברה, שזיהיתי כבר מההתחלה שהיא עתידה לשנות את התרבות העסקית בשוק הביטוח".

חלפו חמש שנים, והסקטור הציבורי שוב קרא לרמי להתגייס לשורותיו. הוצע לו להתמנות למנהל מחלקתSolvency II  באגף שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר. "אנחנו בעצם אחראים לכתוב את ההנחיות לחברות הביטוח כיצד לחשב את דרישת ההון באמצעות מודלים פיננסים ואקטואריים. זהו למעשה מודל רב תחומי שנוגע בעתודות ביטוח, סיכונים פיננסים, ביטוח משנה, אקטואריה, חשבונאות ועוד. זהו פרויקט רחב היקף ואנחנו משתפים פעולה עם מחלקות מקצועיות נוספות בתוך אגף שוק ההון כאשר אנחנו הקואורדינטורים של כל הפרויקט. החל מדצמבר 2016, חברות הביטוח יחלו ליישם את הפרויקט וזה ישנה את תפיסת ניהול הסיכונים, הקצאת ההון ותיק ההשקעות וכן צפוי להשפיע בעתיד על התמחור של מוצרי הביטוח."

שאלתי את רמי איך זה מרגיש לשנות מדיניות כה משמעותית בעולם המימון. "מאוד מעניין, ומאתגר, צריך לעבוד בזהירות תוך שיתוף פעולה עם הגופים המפוקחים ולהיות קשובים. בין היתר, כדי לקדם את ההיערכות של השוק אנחנו מנחים את חברות הביטוח לבצע תרגיל כמותי שמדמה את מצב ההון שלהם עפ"י המודל החדש."

למעשה, רמי החל את הקריירה בסקטור הציבורי, עבר לפרטי וחזר לציבורי. ביקשתי ממנו לתאר את היתרונות והחסרונות של עבודה במגזרים השונים. "כל סביבת עבודה והיתרונות שבה. בתחום ניהול הסיכונים בסקטור הפרטי יש יתרון "להתלכלך בנתונים" אתה בונה את המודלים בידיים ויודע איך הדברים עובדים מבפנים ואתה חלק מ"שומרי הסף" של הפירמה. לעומת זאת, בסקטור הציבורי אתה מסתכל על התמונה מלמעלה ועל ההשפעות הרוחביות על כל השוק ומאזן בין הדרישה ליציבות לציפיות של הצרכנים כי המטרה בסופו של דבר שחברת הביטוח תעמוד בהתחייבויותיה למבוטחים, שהם בעצם כולנו." בעקבות הניסיון של רמי, הוא היה ממליץ לסטודנטים למימון המעוניין לעבוד בסקטור הציבורי בתחום הפיננסי לצבור ניסיון בסקטור הפרטי לפני הכניסה לסקטור הציבורי.

שאלתי את רמי, מה הוא היה מייעץ לבוגרים הצעירים שסיימו את לימודיהם בתחום המימון. "לא להפסיק ללמוד. כדאי לקרוא, ללמוד ולהיחשף ככל האפשר לפרקטיקות בתחום." לבוגרים המתעניינים בתחום ניהול הסיכונים הוא ממליץ לעקוב ולקרוא אודות התפתחות הרגולציה הפיננסית בארץ ובעולם באמצעות אתרי האינטרנט של רשויות הפיקוח ואתרים מקצועיים אחרים בתחום. "תחום ניהול הסיכונים עבר כברת דרך בעשור האחרון, הוא ממשיך להתפתח צפוי להיות משמעותי מאוד בתרבות העסקית, והפער בין הרגולציה והפרקטיות בתחום מצטמצם."

ועוד טיפ לדרך? "העצה המקצועית הכי טובה שאני יכול לתת ושאני משתדל ליישמה היא לא להמציא את הגלגל מחדש, אלא תמיד להתחיל בחיפוש בספרות המקצועית ובגופיים המקצועיים השונים פתרונות לסוגיה דומה, לבחון את המתודולוגיה, ולהתאים את זה לסוגיה הנוכחית. ברוב המקרים כנראה שמישהו אחר כבר חשב על זה ולכן צריך לפתוח את הראש, לראות מה הפרקטיקה הנהוגה בעולם וללמוד ממנה, ממש כמו שלימדו אותנו באוניברסיטה שכל עבודה מתחילה בסקירת ספרות מקצועית."

ותכניות לעתיד? "יש לי כאן עבודה להרבה שנים. אבל אני רואה את עצמי מתקדם וממשיך לתרום במגזר הציבורי." ואם לא היית מנתב את עצמך לכיוון הזה? "כחלום לעתיד, הייתי שמח להיות מורה לתנ"ך."

תוכלו לקרוא עוד על הפרויקט שרמי מוביל באתר אגף שוק ההון ביטוח וחיסכון:

http://mof.gov.il/hon/Information-entities/Solvency2/isum/Pages/default.aspx

ולשמוע מפיו עוד על האופן שבו רגולציה תומכת ומשפרת את ניהול הסיכונים בשוק הביטוח בפורום של 'שולחן עגול' ב- 21 אפריל.