ארכון הבוגרים ביה"ס למנהל עסקים

לוח אירועים שנתי

א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
יולי 2020
 

השרשרת נמשכת – כששני דורות נפגשים (ראובן אולמנסקי ואמיר צח)

מאת עליזה בוסביב

נניח שיכולתם לבחור, כמעסיקים, אם לגייס עובד ותיק ומנוסה או עובד צעיר וחסר ניסיון. עבור רוב המעסיקים, התשובה ברורה – הניסיון קובע (בתנאי כמובן שהעובד מתחת לגיל ארבעים..). בשיחה עם ראובן אולמנסקי התברר כי אצלו ההפך הוא הנכון. לראובן יש חיבור ייחודי עם צעירים אותם הכיר לאורך תפקידיו ומעורבותו בעולם האקדמי, והוא מאמין בצעירים. נפגשתי איתו במשרדי חברת הייעוץ שלוConsultants  Leading Edge ברמת החייל. האווירה שם צעירה, מלאת מוטיבציה ומעוררת השראה. בין העובדים הצעירים נכללים מתמחים, סטודנטים מאוניברסיטאות שונות ובוגרי תואר בתחילת דרכם, אותם מטפח ראובן כדי שיהוו דור המשך לפעילותו.

את הכתבה הזו החלטנו להקדיש לראובן, ולבוגר צעיר שלנו שעובר איתו. ראובן - בוגר הטכניון באווירונאוטיקה ובוגר MBA (מחזור 1988) במימון ושיווק מהאוניברסיטה העברית. אמיר לעומתו, סיים MBA במימון ואסטרטגיה רק לפני שנה. ההיכרות ביניהם התאפשרה באמצעות תכנית המנטורים של בית הספר למנהל עסקים שנפתחה בשנה שעברה, בה שימש ראובן כמנטור ואמיר כחניך בקבוצה שלו. לאחר תהליך עבודה של שנה בתכנית, השניים שמרו על קשר וכיום אמיר עובד בחברת הייעוץ של ראובן.

אז מי הנפשות הפועלות?

ראובן אולמנסקי - בעל רקע עשיר ומגוון בעולם הטכנולוגיה והעסקים הישראלי. הוא שירת ביחידת 8200 של חיל המודיעין, עבד בתעשייה האווירית ונטל חלק בפרויקט הלביא כאיש צוות משרד הפרויקט, היה חבר הנהלה באינטל ובנוסף היה אחראי על מיזוגים ורכישות בכור תעשיות. לאחר ניסיון רב בחברות גדולות, ראובן החל להקדיש את זמנו ליזמות עסקית וחברתית.

אמיר צח - בעל אופי יזמי ומלא מוטיבציה ללמידה. הקים מחלקה חדשה במהלך שירותו הצבאי במשטרה וגם באגודת הסטודנטים המשיך בכך כשהקים את המחלקה לתואר שני ולאחר מכן כיהן כמנכ"ל האגודה.

שאלתי את ראובן מה מושך אותו בעבודה עם אנשים צעירים. "תמיד היה לי חיבור טוב עם צעירים והרגשתי שאני יכול לייעץ להם בתהליך בניית הקריירה וקבלת ההחלטות", הוא מספר. מלבד תכנית המנטורים של בית הספר, ובנוסף לצעירים אותם הוא מעסיק בחברת הייעוץ, ראובן שומר על קשר עם סטודנטים שלמדו אצלו באוניברסיטת בן גוריון ואף נפגש עימם ומשוחח על רעיונות למיזמים. כיום הוא נותן יעוץ ותמיכה להקמת מרכז יזמות בבאר שבע כפי שעשה בירושלים עם 'סיפתח'. ראובן גם ממשיך להשתתף, זו השנה השנייה, בתכנית המנטורים של בית הספר בתור מנטור. "מבחינתי תכנית המנטורים מהווה הזדמנות לקידום בוגרים עם עמדה רלוונטית וקישורם לעולם האמיתי. בנוסף שמחתי על השינוי לטובה בבית הספר למנהל עסקים, שהתחיל ליצור מגע אישי עם הבוגרים ולתת להם אפשרות לתרום באמת, ולגדל את דור הבוגרים הבא", הוא מספר. הנושא של הקשר בין התעשייה לאקדמיה מעסיק אותו מאוד "הקשר הזה חייב להיעשות דרך הבוגרים, ויש עוד המון אפשרויות לתכניות משותפות. למה למשל לא נבנה תכנית מתמחים מסודרת שתעזור לצעירים לצבור ניסיון כבר במהלך הלימודים?"

ביקשתי מהם לספר איך הכירו ולתאר את תהליך העבודה המשותף בתכנית המנטורים. אמיר היה באותה תקופה סטודנט לקראת סיום ה-MBA כששמע על התכנית והתלהב מההזדמנות שנקרתה לפניו. אמיר מספר; "בחרתי מנטור מתחום היזמות משום שבאופי שלי אני מאוד עצמאי ואוהב לייצר את התפקיד בעצמי. הרגשתי שאני אוכל ללמוד המון מראובן, ולכן הוא היה הבחירה שלי למנטור". ראובן מדגיש את דבריו של אמיר ומוסיף כי תכונות אלו מאוד חשובות עבורו, אנשים שחושבים מחוץ לקופסא ומערערים על הקיים הם אלה שיודעים להמציא את הגלגל מחדש, ואותם הוא מחפש. בנוסף, באותה תקופה היה לאמיר רעיון למיזם משלו והוא רצה לקבל כלים שיעזרו לו- "כלים שניתן לקבל רק מיזם אמיתי". על כן, תכנית המנטורים באה לו בדיוק בזמן. "לאחר מספר מפגשים בקבוצה, עשינו פגישות אישיות עם ראובן, בהם בעיקר דיברנו על החלטות קריירה והתלבטויות שהיו לי וראובן העיר גם הערות אישיות שעזרו לי בהמשך. קיבלתי מראובן רוגע וביטחון ביכולות שלי, שתחושות הבטן שלי נכונות ושאני יכול לסמוך על האינסטינקטים שלי. בנוסף, למדתי להיות שקול וכי 'לא כל הנוצץ זהב'", סיפר אמיר.

מנקודת המבט של ראובן, הוא ניסה לחשוף אותם לסביבה היזמית ולעולם ההיי-טק הדינאמי, אותם הוא מכיר היטב. "באמצע התכנית עשיתי לקבוצה שלי תרגיל. שלחתי להם מייל שהיה המצאה מוחלטת בו כתבתי כי משקיעים של הקרן הקימו חברת יעוץ עסקי והם מחפשים לגייס שני חברה צעירים בלי ניסיון שיתמכו בפעילות מישראל. למעשה, רציתי לראות מי ירים את הכפפה כפי שיזם אמיתי היה עושה. רציתי להראות להם שבעולם האמיתי תנאי הסביבה משתנים וכשמשהו טוב קורה צריך לקפוץ עליו. בפועל, לא קיבלתי היענות גבוהה מסיבות שונות ואני חושב שבסופו של דבר הסטודנטים הבינו את המסר."

כאשר סיים את הלימודים ואת תכנית המנטורים, אמיר התחיל לעבוד בארגון גדול ומוכר אך יחסית מהר הוא החליט שזה לא מתאים עבורו וחזר לעבוד על מיזמו האישי. בהמשך, ראובן פנה אליו והציע לו משרה בחברת הייעוץ. "בנקודה מאוד מוקדמת בתהליך המנטורים היה לי ברור שאם אמיר ירצה לעבוד איתי אני יוכל לסמוך עליו לחלוטין ולגבות אותו באופן בלתי תלוי. יש מחיר לגיוס של צעירים אך אני חושב שכמעסיק, רבים הפלוסים על המינוסים. בסופו של דבר יש לי חשק לגדל איזשהו דור המשך", מספר ראובן.

לאחר פגישה עם ראובן, אמיר נענה בחיוב להצעת העבודה. "רציתי ללמוד את היסודות של העבודה המעשית ממש כמו שלומדים כדורסל באימונים הראשונים. אנחנו מתעסקים פה במגוון תחומים החל מעמותות עבור יעוץ לעולים חדשים ועד למיזמים עתירי ידע ועתירי הון, אני מקבל את כל המגוון ללמידה שלא הייתי יכול לקבל במקום אחר." וראובן עצמו לא היה פקטור? "ברור. האופי של ראובן עצמו גרם לי לרצות לעבוד איתו כי רציתי "בית ספר" ומישהו שיהיה המנטור שלי. גם אם אנחנו לא תמיד מסכימים, השיח הוא פורה ומעצים ואני מרגיש שאם אני רוצה ללמוד אז השמיים הם הגבול. חיפשתי מישהו שלא יבלום את הרעיונות שלי אלא ייתן לי רוח גבית נכונה וכיוון. סיבה אחרונה היא שהעשייה החברתית חשובה לי מאד ולכן אני מתנדב פעם בשבוע בעיריית ירושלים בפיתוח הכלכלי של ירושלים, משהו שלא היה מתאפשר לי בעבודה אחרת, ואני יודע שראובן מכיר ותומך בפעילות הזאת."

אמיר אינו הראשון שהגיע לעבוד עם ראובן לאחר היכרות במסגרת תכניות באוניברסיטה. את שותפו לעסקים, יונתן פצ'יפיצ'י הכיר ראובן במהלך קורס ליזמות טכנולוגית באוניברסיטת בן גוריון, אותו הוא מעביר כבר 15 שנה. עם יונתן הוא הקים את קרן המיקרו הראשונה בארץ בשם Wadi Ventures. הקרן למעשה נולדה כתוצאה מסמינר אקדמי בתכנית קלוג-רקאנטי של אוניברסיטת ת"א בה ראובן שימש כמנחה. הקרן משקיעה סכומים של בין 50-150 אלף דולר בחברות בתחילת דרכן, ויש להם כיום פורטפוליו מגוון של כ-20 חברות סטארט-אפ (מתוך בערך 1300 אותם ראו). ראובן מתגאה שהגישה שלהם היא שהשותפים מהווים מנטורים ליזמים כשהמטרה היא לתת את כל העזרה כך שהיזמים יוכלו בסוף "לפרוש כנפיים" ולהמשיך לבד.

בנוסף לקרן המיקרו, ראובן הקים בשנת 2000 את חברת הייעוץ Leading Edge, חברת בוטיק העוסקת בשלושה תחומים עיקריים: (1) תכניות אסטרטגיות לעסקים קטנים ובינוניים, (2) הדרכה וליווי בעסקאות של מיזוגים ורכישות ו-(3) יעוץ יזמי לחברות סטארטאפ צעירות.

נראה כי המכנה המשותף לכל המסגרות בהן ראובן פעיל זו התשוקה שלו לייעץ, לעזור ולהשפיע על אנשים צעירים. בולטת היכולת שלו לזהות "אנשים טובים באמצע הדרך" אותם הוא לוקח תחת חסותו. כחלק מהמחויבות לעזרה לאנשים בתחילת דרכם, ראובן ממשיך לקיים קשר רציף עם חלק מבוגרי המחזור הראשון והוא תמיד שמח כשמתקשרים להתייעץ עימו ונעזרים בו כדי לקבל החלטות. שאלתי אותו מה הוא מייעץ לבוגרים ולסטודנטים לקראת סיום התואר. ראובן ענה שכדאי להם להרחיב את מערכת הקשרים שהם יוצרים כי זה תמיד יעזור בהמשך וכל ההיי-טק בנוי על כך. אמיר הוסיף כי תמיד צריך לחשוב על העבודה הבאה, ועל מסלול הקריירה הרצוי. בנוסף, לסמוך על אנשים שלמדת איתם, להתייעץ עם חברים, לא להתבייש לשאול למה קיבלת תשובה שלילית וללמוד מהתהליך הזה כי בסופו של דבר מדובר בתהליך של למידה.

"נו, איך היה הריאיון?" שאלו אותי בבית כשחזרתי. "מרגש", עניתי. מרגש, כי ראובן ואמיר הזכירו לי שחיבורים בין אנשים צריכים ויכולים להתקיים גם מעבר לגבולות הגיל וההבדלים. הקשר הבין-דורי הזה אפשרי, זורם, ותורם לשני הצדדים: ראובן מייצר דור חדש של אנשי עסקים וזוכה לקטוף ראשון את הפירות מעבודתם; אמיר מצא מישהו ללמוד ממנו, שמוכן לתת בו אמון, ומאפשר לו להיפתח להזדמנויות שספק אם היה מקבל במקום אחר.

למעוניינים, תכנית המנטורים תיפתח שוב בשנה הבאה. בוגרים בכירים שמעוניינים להצטרף כמנטורים מוזמנים לפנות אלינו, ובוגרים צעירים שרוצים לקבל חניכה מוזמנים להירשם. הישארו מעודכנים!

לקריאה נוספת על Wadi Ventures: http://www.wadiventures.com