ארכון הבוגרים ביה"ס למנהל עסקים

לוח אירועים שנתי

א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
יולי 2020
 

יגעת ומצאת - ראיון עם ישראל גרוס

מאת שירה אהרוני

 בן 30. שלושה סטארט- אפים ברזומה. תואר MBA. נשוי. מנהל פורומים ומפיק מפגשי הייטק. עובד ביום ולומד תורה בלילה. אמרתם מולטי טאסקינג? אמרתם ישראל גרוס.

לכבוד הגיליון האחרון שלנו לשנה אקדמית זו ולכבוד בוגרי מחזור 2016, ביקשנו לראיין בוגר צעיר של בית הספר למנהל עסקים. כזה שכולנו נוכל להזדהות איתו וכל אחד מאתנו יוכל לקחת מהמסע שעבר משהו קטן לדרך.

את ישראל גרוס לא צריך לדובב יותר מדי – עוד לפני שהספקתי להתיישב על הכיסא (בית קפה בגבעת שאול בירושלים), קיבלתי ממנו כרטיס ביקור עם חזות חו"לית וללא צורך בשאלות מנחות, הוא התחיל לגולל את סיפור חייו.

הרקע של ישראל שונה מבית הגידול של הסטארטאפיסט הממוצע. הוא גדל בבית חרדי בשכונת רמות בירושלים, ואחרי שסיים ללמוד בישיבה תיכונית (לא להתרגש, כזאת שכן לומדים בה לימודי ליבה), התחיל בגיל 19 את התואר הראשון במנהל עסקים במסלול החרדי שבקרית אונו.

מה גרם לך להחליט לעשות תואר?

"תמיד היה ברור לי שבלי תואר אי אפשר להתקדם בחיים. אבא שלי הוא רב וגם איש אקדמיה. הוא חרדי לובש שחורים, ומעביר שיעורי גמרא כל לילה כבר שלושים שנה ובבוקר חוקר ומלמד כימיה באוניברסיטה העברית... ממנו למדתי את המושג 'תורה ועבודה'. מגיל קטן הכינו אותנו ודחפו אותנו בבית להצליח בלימודים ושמו דגש על מספר יחידות הבגרות והציונים."

תוך כדי לימודי התואר הראשון שלו הוא הקים את "התאחדות הסטודנטים החרדים" עבור אוכלוסיית הסטודנטים החרדים שמנתה אז כ-3,500 סטודנטים ומאז הכפילה את עצמה יותר מפי ארבעה.

"התכנסנו בחדר קטן בגאולה ותיכננו תכניות, זה הרגיש בהתחלה כמו מחתרת חשאית. זיהינו צורך גדול של הסטונדטים החרדים לעזרה בהשתלבות בחברה ובאקדמיה. הקמנו פלטפורמה עם דגש על רווחה- עזרה לאבות סטודנטים, מילגות וכד', כאשר אני הייתי אחראי על רווחה. עד היום אני מקבל הודעות עם בקשות לעזרה וסיוע. היה לנו שיתוף פעולה עם גופים עסקיים רבים ופגישות רבות עם חברי כנסת ושרים, מתוך הבנה שלהם שהשוק החרדי הולך להיות "השוק הבא"-  סטודנטים חרדים עובדים. עד היום אני מארגן את הכנס השנתי לאוכלוסיה הזו, שנעשה בשיתוף פעולה עם גוגל, כשבסיום האירוע האחרון חולק למשתתפים תיק טלית עם רקמה של גוגל קמפוס. אין ספק שהבועה החרדית התפוצצה- חלק מבתי הספר הכניסו את לימודי הליבה למערכת מתוך הבנה ומודעות לידע הנרכש. אפשר לראות את ההיענות למגמה הזו גם מבחוץ, למשל האוניברסיטה העברית שמציעה מכינות לחרדים."

מיד בסיום התואר ישראל לא ביזבז זמן ועבר ללימודי MBA באוניברסיטה העברית שבירושלים. הוא הכין את עצמו לתואר מאתגר וקשה במקום שהיה עבורו בלתי מושג בשנים הקודמות. בדיעבד, הוא לא דמיין שהאוניברסיטה תהיה עבורו קפיצת מדרגה שכזו. הוא מספר שבמהלך אחד הקורסים היה עליו להמציא רעיון ולבסס עליו סטארט אפ לאחר חקר שוק מעמיק. "אני לא יזם עם רעיונות גדולים, אבל אני מנהל טוב, שיכול לקחת רעיונות של אחרים ולהוביל אותם. מה שאני צריך, זה מישהו עם רעיון טוב, וזה בדיוק היה הצורך שהמיזם הזה ענה עליו." המיזם היה "זירת מסחר לרעיונות" - Market an Idea, שבה אדם אחד מוכר רעיון ואדם אחר קונה ומממש אותו. הקורס חלף, הציון על הפרויקט התקבל במידע האישי, אבל הסטארט אפ התחיל לרקום עור וגידים.

"רציתי לבדוק האם יש פוטנציאל מאחורי הרעיון של הפרויקט וזה היה שינוי תפיסתי גדול עבורי. אני הגעתי כשכיר מתחום המכירות והפרסום ולהיות יזם בהייטק זה עולם אחר לחלוטין. יש פה סיכון גדול- אתה משקיע הרבה במיזם ורואה תוצאות אחרי הרבה זמן, אם בכלל. כל ההשקעה הזו באותה תקופה הייתה במקביל לעבודה אחרת כדי להתפרנס. הצטרפתי לפרויקט בשם 'סיפתח', חממה בשיתוף האוניברסיטה העברית. למדתי על בשרי מה עושים ואיך עושים ועשיתי את רוב הטעויות האפשריות. הייתי במסגרת הזו שלושה חודשים ולמדתי המון, המצאתי שוק במונחים שיווקים. הלכתי עם הרעיון עד הסוף - שברתי את החסכונות שלי והתחלנו לרוץ עם זה. בשלב מסוים החלטנו לסגור את המיזם מסיבות של הגנה משפטית ומעצם העובדה כי הרווח הצפוי היה לטווח ארוך בלבד עם סיכונים משמעותיים."

ישראל לא אמר נואש ושידרג את המיזם למיזם אחר בעטיפה חדשה- הוא הקים את Your Start Up, שהרעיון שעמד מאחוריו הוא שהוא והצוות הטכני שלו יוכלו להתחיל בהקמת סטארט אפים המבוססים על רעיונות של אנשים אחרים, מעין צוות הקמה ובניה משודרג. לאחר הרצה של מספר חודשים, גם הסטארט אפ הזה נסגר.

"בשלב הזה התייעצתי עם אשתי. עד אז היא תמיד אמרה לי שכל הזמן והמאמץ שאני משקיע ועובד על המיזמים יזקפו לזכותי מבחינת ניסיון. היא השוותה את זה ללקיחת קורסים נוספים, אתה משקיע בעצמך וזה לא כסף שהולך לפח. היא אמרה שהיא לא רוצה שיום אחד אביט אחורה וארגיש שפספסתי את הזדמנות חיי בגלל שהיא לא איפשרה לי. החוכמה הגדולה של יזם היא לדעת מתי לעצור ולשנות  כיוון."

דברי החוכמה של אשתו רחל לוי- גרוס לא נובעים רק מתחושת הבטן שלה. רחל היא בוגרת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ובימים אלה מסיימת את התואר השני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית- "שכנעתי את אשתי לעשות תואר שני אחרי שהתחתנו. אמרתי לה שהיא צריכה ללמוד מנהל עסקים כדי שתעזור לי, כדי שיהיה לי עם מי להתייעץ. היא השלימה את קורסי ההשלמה לתואר שני (היו הרבה כאלו לבוגרת תואר בעבודה סוציאלית). היו לנו כמה חודשים של לימודים משותפים וזו הייתה חוויה מיוחדת במינה."

בעקבות התקופה שעבר והניסיון הרב שצבר, הוא הבין שחוץ מאשתו היקרה, עליו להקיף את עצמו בצוות תומך- "למדתי שאסור להיות לבד. אם אתה מנהל סטארט אפ לבד כל הלחצים הם עליך, אין אפשרות לקחת ימי מחלה או חופשה ולדעת שהסטארט אפ ימשיך לעבוד, אין את מי לשתף ועם מי להתייעץ. הבנתי שאני צריך נטוורק ואין לי- גדלתי בבית חרדי להורים שעלו מארה"ב, אין לי משפחה רחבה בארץ, לא שרתתי ביחידות טכנולוגיות. איך אני יוצר נטוורק?"

כיום, נטוורקינג הוא ההתחמחות השניה או השלישית (קשה לעקוב) של ישראל. הוא מספר על לימודיו באוניבריטה העברית כנקודת מפנה במקצוע הנטוורקינג. מבחינתו האוניברסיטה היייתה שדרוג מקריית אונו בזכות הנטוורקינג החזק שיצר לעצמו שם. הוא מספר על הקליקה שנוצרה לאחר התואר בין בוגרי העבר לבוגרי העתיד, על האחווה המיוחדת שקיימת בין הבוגרים. אם זה לא מספיק, ישראל לקח את זה צעד אחד קדימה. לקראת סיום לימודיו הוא החליט ליצור פלטפורמה חדשה למפגשי יזמים- משקיעים והפיק בשנת 2013 את אירועי "פגוש את המשקיע", אירועים שבהם בניגוד לדרך המקובלת, המשקיעים הם אלה שמרצים ליזמים.  הוא הצליח להביא לאירועים משקיעים מהשורה הראשונה, מהארץ ומחו"ל.

מה היתרון בלהיות יזם חרדי שאלתם? לסיים את תפילת ערבית של שבת בבית הכנסת בסן פרנסיסקו, לפגוש במקרה משקיע מ- Google Ventures ולקבוע איתו פגישה במשרדים באותו שבוע. סיעתא דישמייא פינת עמק הסיליקון.

בסיום ה MBA, כשהוא רק בן 27, ישראל התחיל לתת שירותי יעוץ לחברות סטארט אפ מתחילות במקביל להפקת האירועים. בשלב מסוים הוא הרגיש מבוזבז בתור בחור צעיר שהתשוקה האמיתית שלו היא להיות יזם. אחרי שנה שבה ניהל את המכירות עבור חברת הייטק Netsource, ואחרי שהביא אותה להישגים מרשימים, הוא החליט לעזוב הכל וללכת אחרי הלב. במהלך "ספיד דייט" בין משקיעים ליזמים באחד מהאירועים שארגן הוא הכיר דוקטורנט לביואיניפורמטיקה עם שלושה רעיונות למיזמים. הוא ראה את הפוטנציאל באחד מהם, וביחד הם הקימו את L7 Defense, חברת סטארט אפ בתחום הסייבר, המציעה הגנה מקסימלית מפני התקפות "דידוס" ( DDos), תקיפות האקרים המגיעות מתחת לרדאר ומפילות שרתים. במאי 2015 הם פתחו את החברה באופן רשמי ובימים אלה הם חוגגים שנה.

"מהיום הראשון בחברה ידעתי שאנו צריכים לעבוד צמוד ללקוחות. אני הגעתי מתחום השיווק וכדי להתמקצע בתחום ולהרחיב את מעגל המכרים שלי בעולם הסייבר החלטתי לפתוח קבוצה המיועדת רק לאנשי הסייבר. הקמתי את פורום הסייבר הישראלי, שמונה כיום מעל 200 אנשי סייבר בארץ. הפורום הוא פורום מאוד סודי, כל מי שרוצה להכנס צריך לקבל המלצה של חבר בפורום מכיוון שאנשי סייבר הם אנשי צללים, חלקם לא יכולים לצאת מהארץ בגלל המקצוע שלהם – האקרים. בסייבר יש צוות שחור וצוות לבן. אתה יכול להיות בצד התוקף או בצד המגן. הפורום הוא בעיקר אנשים מהצד המגן. קיבלתי עשרות פניות, התברר שגם אנשי סייבר מהצללים רוצים להיות ביחד. בנק הפועלים מאוד רצה לארח את המפגש הראשון שלנו. כדי להכנס לבנק אתה צריך להציג תעודת זהות ולכן חצי מהקבוצה ויתרו על הכניסה כיוון שהם לא רצו לחשוף את עצמם או שלא תמכו בפעילות הבנק. בפורום מעבירים מידע בזמן אמת, בקבוצת הוואטס-אפ יש בסביבות 400 הודעות ביום. יש לי מאגר גדול של טלפונים ואני יכול להגיע למי שאני רוצה בשוק. זה היווה עבורי קפיצת מדרגה גדולה.

למרות כל זאת, גיליתי לצערי שאני לא מצליח לפרוץ בשוק הישראלי בעקבות שתי שחקניות ותיקות גדולות מקומיות שמאפילות עלינו. השוק קטן מדי ומלא באינטרסים. החברה שלנו מפיצה בימים אלה בעיקר בחו"ל ואנחנו מתחילים לעבוד עם לקוחות גדולים כמו למשל ממשלת הודו שפנתה אלינו."

אין ספק, ידו של ישראל מצויה בכל ונפש היזם שלו תמשיך להוביל אותו קדימה לשבירת שיאים אישיים חדשים, ככל הנראה בו זמנית. אם תהיתם מה הוא למד מהדרך הקצרה, אך הגדושה שעבר  עד כה שימו לב- העצה הבאה של ישראל, המגיעה ממקום למוד ניסיון, יכולה לעזור לכם בפרויקט הבא שלכם:

"אני משווה את חיי היזם לתמונה מפורסמת של מישהו שחופר בהר ומנסה להגיע ליהלומים, החוכמה של יזם היא לדעת האם יש יהלומים בסוף. יזם טוב צריך להיות בעל יכולת להבין לאיפה השוק הולך ולדעת לתת פתרון עתידי ולאו דווקא עכשווי. זה הימור גדול אבל כך אפשר ליצור שוק. כשמתחרים באוקיינוס אדום חשוב לדעת איפה הכרישים שוחים- ליד החוף או במים עמוקים יותר, ולהכנס היכן שהם לא שוחים. במקום הזה אוכלים סרדינים ודגיגונים ולאט לאט גדלים ונהפכים להיות כרישים."

מנער ישיבה צעיר ליזם מוערך המתחיל לצבור שם עולמי, המיקום של ישראל באוקיינוס נהדר, השמיים כחולים, האופק ורוד והיהלומים מרגישים קרובים מתמיד.