ארכון הבוגרים ביה"ס למנהל עסקים

לוח אירועים שנתי

א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
מרץ 2021
 

Start-up with impact, ריאיון עם יואב פרט

תמונהמאת רז רבינוביץ

 

כמעט כל מי שמנהל משק בית, הופך להיות מעסיק ומנהל של עובדים. גם מי שכל חייו סלד מתפקידים ניהוליים, מוצא את עצמו בשלב מסוים מעסיק בייביסיטר, מטפלת, גנן, או מנקה. למעסיק בישראל יש חובות: הפרשות ביטוח לאומי, פנסיה, ימי חופשה, הבראה ומחלה. עובדים צריך לגייס, ולפעמים גם לפטר - לרבים מאיתנו אין מושג איך לנהל את הדברים בצורה חוקית, מסודרת ויעילה.

Workito , הסטארט אפ שהקים יואב פרט, בוגר מחזור 2016, מנסה לעזור לנו לעשות סדר בבלגן.

יואב: "יום אחד קיבלתי שיחת טלפון מהמנקה שלי. היא הודיעה לי שהיא שברה את הרגל בבית שלה ושלא תוכל לבוא חצי שנה לעבודה, היא אמרה לי שזה מגיע לה ימי מחלה. מבחינת ביטוח לאומי הכול היה מסודר, אבל ימי מחלה, על מה את מדברת... אחרי בדיקה מול חבר שלי, עו"ד שמתעסק עם דיני עבודה, הסתבר שהיא צדקה - לא היה לי מושג."

Workito הוא כלי עזר שנועד לעשות סדר בניהול עובדים במשק הבית. מתברר, שמעסיקים רבים מעוניינים לנהל את העובדים שלהם בצורה חוקית, אבל החוקים אינם ברורים להם, וגם כשיודעים מה החוקים, הדיווח השוטף לביטוח לאומי, הפרשות ופנסיה דורש עיסוק ויכול להעיק. Workito מאפשר ניהול יעיל יותר מצד המעסיקים ובמקביל, החיבור מול ביטוח לאומי והפנסיה גם מאפשר שקיפות מול העובדים. 

 

יואב (35), נשוי למעיין (35) ואב לליה (בת 6), מיכל (בת 3) ואורי (חצי שנה) וכל המשפחה מתגוררת בקרית אונו.

את תואר הבוגר סיים בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית. במהלך הלימודים סייע לראש החוג בבניית אתר לחוג ומשם המשיך לעבודה בחברת  ClickSoftware כבודק תוכנה. למרות שלא הייתה לו הכשרה פורמלית בעולמות התכנות, הנדסת מכונות, והמחשבים – הוא התקדם בחברה בתחומים אלה ואפילו ארז את המשפחה ונסע לרילוקיישן בבוסטון שם היה אחראי על קידום מוצר המובייל של החברה בתקופה בה האייפון והאייפד הגיחו לאוויר העולם. לאחר שנתיים וחצי בבוסטון קיבל הצעה לחזור לישראל ולשמש כמנהל מחלקת החדשנות של החברה.

רז: "לקח לך הרבה זמן להבין שאתה רוצה לעסוק בטכנולוגיה דווקא מנקודת המבט הניהולית?"

יואב: "כן, ולקח לי עוד יותר זמן להבין שניהול זאת התמחות. הבנתי שנדרשת התמחות, סט היכולות להיות המנהל לא נופל עליך מהשמיים. אתה צריך כל הזמן להשקיע בעצמך כדי להיות מנהל טוב, טכנולוג טוב יותר. כדי להיות מנהל טכנולוגיה צריך להשתפר בשני הדברים האלה  ביחד וגם לחוד."

מתוך ההבנה של חשיבות המנהל ותפקידו, והצורך לקבל את סט הכלים כדי להצליח להיות מנהל טוב ובעל השפעה, יואב גילה את ה-EMBA שלנו וחזר ללימודים.

"הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות כשאני אהיה גדול, זה הכיוון ושם אני רוצה לגדול ולהתפתח. זה איפשהו נטע את המחשבה של הMBA- כשניהלתי אנשים פתאום, הבנתי שהדברים האלה יכולים לעזור לי.".

את הסטרטאפ הוא לא תכנן, למרות שהרגיש שזה משהו שבוער בו, עשייה שיש בה אימפקט חברתי משמעותי והיא חוברת לניהול ולעולם הטכנולוגיה. 

הסטרטאפ Workito צמח דרך התייעצות טכנולוגית של הדוד של יואב (וכיום השותף שלו) שתהה כיצד ניתן לייצר שירות כזה, ומי יכול לתכנן ולבנות אותו. 

"הדוד שלי פנה אלי, תיאר לי את הפרויקט, ושאל מי האדם שהוא צריך לחפש כדי להקים ולפתח שירות כזה. זה הייתי בדיוק אני מבחינת המיומנויות. זה גם התאים לי, כי היה לי חלום לפתח מוצר שיש לו אימפקט על חיי היום יום של הרבה אנשים, והוא מחבר ניהול וטכנולוגיה. החלטתי ללכת על זה.

רז: "זה נשמע סופר מפחיד"

יואב: "כן, מדובר על  לקום ולעזוב מקום עבודה שהיה לי טוב בו. היו לי תנאים טובים ויחסים מצוינים עם המנהל הישיר שלי ב-ClickSoftware  קיבלתי תפקיד חדש חצי שנה קודם. זו הייתה החלטה לא פשוטה בכלל והיה לי הרבה מה להפסיד. אבל, רציתי מאוד לפתור בעיה שאני אישית נתקלתי בה ואני יודע שרלוונטית לאנשים רבים. אני גם סומך ובוטח בשותף שלי."

 

רז: "תוכנה לניהול עובדי משק הבית נשמעת כמו צורך אמיתי. אתה חושב מה יקרה אם למרות שהרעיון נשמע טוב המיזם יכשל? או שפשוט לא חושבים על זה תוך כדי עשייה?"

יואב: "אתה חייב תמיד להשאיר תכנית גיבוי. לא שאני הולך להתאבד עם הרעיון עד הסוף אבל כמובן שאני רוצה שזה יצליח, זה הבייבי שלי, אני משקיע בזה את כל הזמן שלי."

רז: "מה המחיר של ההשקעה הטוטאלית הזאת?"

יואב: "זה עניין של אופי, בחוויה האישית שלי אני מסיים את היום ויש איזה תקלה בוערת הדורשת פתרון, אני אקום ב-2 בלילה חסר שקט, אפתח את הלפטופ ואפתור אותה. זה טבוע בדנ"א שלי אבל יש לי מערכת פנימית של שליטה ואיזון, תמיכה גדולה מהבית."

רז: " אם לא היית בהייטק, במה היית עובד? היית עושה משהו אחר?"

יואב: "יש הרבה דברים שמעניינים אותי, אולי באקדמיה, איזה מחקר. תזונה או רפואה, שאר המשפחה שלי בתחום הזה. כולם, חוץ ממני." 

רז: "אתה לא מרגיש כבשה שחורה?"

"איך אמרו לי פעם (אולי דמיינתי את זה..), גם אם תגיע להיות מנכ"ל גוגל, אתה עדיין לא רופא. אני לא כבשה שחורה, אבל יודע שזה פחות מתאים לי. טכנולוגיה בוערת בעצמותיי."